Matka on pitkä

Suomi 1994  84 min
SALLITTU KAIKENIKÄISILLE

Ohjaus, käsikirjoitus: Liisa Helminen

Kuvaus: Ilkka Ruuhijärvi

Leikkaus: Tuula Mehtonen

Musiikki: Heikki Valpola
Osissa: Hanna Hilkamo, Aleksi Koskikallio, Tuuli Salvela, Tuukka Pasanen, Mesale Shinohara

Tuotanto: Liisa Helminen Film Productions

 

 
 

Matka on pitkä

 

Esitysajat

ti 14.11. klo 11.00 Studio

pe 17.11. klo 16.00 Studio

 

Liisa Helmisen dokumentaarisen ”lapsitrilogian” – jonka muut osat ovat lyhyet Jätkät ja Pikku naisia – viimeinen osa Matka on pitkä tarkastelee päiväkodista kouluun siirtyvän lapsiryhmän elämää reilun vuoden ajan.

 

Alussa muksut pohtivat tulevaa. Eskarin keväisen todistusten jaon jälkeen siirrytään suoraan koulun aloitukseen: uudet asiat tulevat eteen.

 

Koulussa joutuu sopeutumaan sääntöihin. Oppimista itsessään ei painoteta, se jätetään tietoisesti hieman taka-alalle. Dokumentin lopussa lapset vierailevat entisessä päiväkodissaan kertomassa tuleville ekaluokkalaisille, millaista koulunkäynti on.

 

Matka on pitkä tallentaa tuokiokuvia ryhmän vaiheista koulussa, lasten yksityiselämää ei kuvata.

 

Tunnelma on välitön. Liisa Helminen välttää kommentointia, hän antaa muksuissa tapahtuvan luontaisen kehityksen luoda kerronnan kaaren. Elokuvan sävy on lämmin ja ymmärtävä, aidosti lapsipainotteinen.